Történeti anyagtan és szerkezettan
TÖRTÉNETI ANYAGTAN ÉS SZERKEZETTAN - BMEEPET3S25 (MŰEMLÉKVÉDELMI SZAKMÉRNÖKI TANFOLYAM)
Előadó: Dr. Déry Attila
Követelmény: vizsga
1. Habarcsok
Általános ismeretek, fogalmak, szempontok, hozzáállás. A szakirodalom.
Habarcsok és vakolatok. Mész alapú régi anyagok, eljárások és adalékok; korjellemző anyagok, megoldások, összetételek. Felismerésük, javításuk, toldásuk, pótlásuk.
Cementek és betonok. Hidraulikus pótlékok, korai cementek; jellemzők, hibák, zsákutcák, tanulságos megoldások. Cementek fajtái, tulajdonságai, hibái, pótolhatóságuk. Különleges betonok és problémáik.
2. Falak
Falak anyagai, megoldásai; tégla, kő, vegyes, vályog, salak… Felismerés és datálás.
Műkövek, műkő-szerű anyagok. Használatuk, okai, felismerésük, pótlásuk. Gipszalapú anyagok; stukkó, stukkó-lusztró…
Kövek és védelmük története. A kővédelem régi, újabb és korszerű anyagai és eljárásai.
3. Festések
A festések régi anyagai és az építés régi vegyi anyagai.
Különféle festési eljárások és technikák, freskó, secco, stukkó-lusztró, viaszos, plasztikus, kazeines, fésűs, stb. Új festékanyagok. Korjellemző megoldások; felismerésük, datálásuk, javításuk.
4. Felületek
Burkolatok. Régi padlóburkolatok – terrazzo, mozaik ... –, korjellemző megoldások. A két világháború közötti építészet „modern” anyagai. Faburkolatok és felületkezelésük. A sgrafittó és módszerei.
Üveg az építészetben. Anyagok, megoldások.
5. Vegyi anyagok
Faanyagok a favédelem régi, újabb és korszerű módszerei; korjellemzők felismerése, régi megoldások kezelése és követése.
Szigetelés és falvédelem. Fal és tetőszigetelések régi megoldásai; anyagok és módszerek. Ami menthető és javítható… Régi épületek korszerű szigetelései. – Fémek régi felületvédelme