Városépítészet 2. - BMEEPUIA601
VÁROSÉPÍTÉSZET 2
Tantárgyfelelős: Szabó Árpád DLA
Kreditpont értéke: 6 kredit
KÖVETELMÉNY: gyakorlati jegyTÁRGYLEÍRÁS:
TOVÁBBI RÉSZLETEK ÉS A TANTÁRGYFELVÉTEL FELTÉTELEI HAMAROSAN
A Városépítészet2 tantárgy a Városépítészet1 elméleti előadássorozatra épül. Valós tervezési feladaton keresztül ismertet meg a településtervezés három tervcsoportjával, melyekben az építészeknek fontos feladatuk, szerepük van:
- településfejlesztés stratégiai tervezése (városfejlesztési stratégia, ITS): nagy léptékű, multidiszciplináris, a fizikai, természeti, gazdasági és társadalmi környezet összefüggéseire épülő középtávú fejlesztési program, mely a valós helyzet felmérése alapján meghatározza és kommunikálja a fejlesztési célokat;
- településrendezés (településszerkezeti terv, helyi építési szabályzat, szabályozási terv): a fejlesztési céloknak megfelelő műszaki tervezés, feladata elsősorban a különböző szakágak terveinek összehangolása, az építési tevékenység jogi és műszaki kereteinek rögzítése;
- városépítészet (beépítési tervek, környezetalakítási tervek): épületcsoportok, térrendszerek építészeti tervezése, célja a településrendezési terv keretein belül a beépítés, a környezetalakítás, az arculat meghatározása.
A tervezési félévben, az építész kompetenciákra és eddigi tapasztalatokra építve elsősorban a Városépítészet eszközein és léptékén van a hangsúly, így a tervezési feladat elsősorban ehhez kötődik.
A Városépítészet2 tantárgy célja, hogy egy valós tervezési feladaton keresztül előkészítse a jövő építészei arra, hogy képesek legyenek
- városi léptékű tervezési feladatok kezelésére
- a városi terek tervezésére, melynek eredménye jól használható városi léptékű fizikai tér
- a 1:500-as léptékű beépítési terv (masterplan) készítésére
- adatok felkutatására, megértésére, rendszerezésére, értékelésére és felhasználására a tervezésben (jövőkép, koncepció, tervezési program-alkotás), valamint adatok alapszintű térképi ábrázolására
- szakmai tervek és szövegek (szakirodalom, jogszabályok) kezelésére, értelmezésére,
- tervek vizuális és verbális prezentálására, a gondolatok kommunikálására,
- a városépítészeti léptékű műszaki ábrázolásra (helyszínrajzok, metszetek, nézetek, látványok),
- szakmai team-munkára.
A 2020/2021 tavaszi félév egyedi jellemzői
- RECOVERY – a féléves feladatok a tanszék 2021 januárban meghirdetett Recovery tematikájához illeszkednek - LINK
- Egyedi tanköri tematikák – a 2021-es tanévben minden tankör egyedi helyszínre és egyedi tanköri tematika mentén, egyedi módszertannal és egyedi időpontban dolgozik a félévben. Az egyes tankörök helyszínéről és tematikájáról a külön tanköri ismertetők adnak felvilágosítást.
- Tematikus tanköri munka – Az online oktatás kötöttségeihez illeszkedően a félév eleje a tanköri tematikákhoz illeszkedő tematikus kutatási szakasszal indul.
- Digitális eszközök használata: Az online oktatáshoz illeszkedően a féléves munka elsődleges platformja a Teams illetve az egyes tankörökben meghatározott további platformok, de a feladatok térbeliségéhez illeszkedően ez egyes esetekben kiegészül közös munkára is alkalmas térképi alkalmazások használatával (Maphub / Google maps)
Az egyes tankörök eltérő órarendi időpontja miatt közös bevezető előadás 2021. február 11-én csütörtökön este 18.00-tól lesz a tanszék Urban Rendezvous sorozatának részeként.
Az eseményen Erő Zoltán, Budapest főépítésze, Vitézy Dávid, a Budapest Fejlesztési Központ vezérigazgatója, Alföldi György a tanszékünk egyetemi tanára beszélget Budapest aktuális fejlesztési kérdéseiről Szabó Árpád, tanszékvezető moderálásával.